menu
۰
سبد خرید

تشخیص زیورآلات طلا از بدلیجات


از دغدغه‌های علاقه‌مندان به استفاده از زیورآلات تشخیص جنس آن است. شاید برای شما هم اتفاق افتاده باشد که هنگام خرید بدلیجات باکیفیت یا زیورآلات طلا بخواهید از جنس آن‌ها مطمئن شوید. باتوجه‌به اختلاف قیمت مهم طلا و بدلیجات تشخیص اصل بودن طلایی که خریده‌اید می‌تواند یک نکته حیاتی باشد! در ادامه باهم روش‌هایی را بررسی می‌کنیم که می‌توانند به شما اطمینان بدهند خرید خوبی داشته‌اید و طلای شما تقلبی نیست.

تشخیص طلا ازروی ظاهر آن


یکی از اصلی‌ترین و واضح‌ترین معیارها برای تشخیص طلا، اعداد حک شده روی طلا است. کدهایی که روی زیورآلات طلا حک می‌شوند نشان‌دهنده اطلاعات کامل طلایی هستند که در دست شماست. این کدها می‌توانند به شما کمک کنند زیورآلات طلا را از بدلیجات تشخیص دهید. البته باید به این نکته هم توجه کنید که اگر طلای شما خیلی قدیمی باشد ممکن است کدی روی آن حکاکی نشده باشد.

تشخیص طلا ازروی رنگ


اگر زیورآلات طلای شما اصل باشند گذر زمان نمی‌تواند باعث تغییر رنگ آن‌ها شود. طلای خالص در گذر زمان دچار تغیر رنگ نمی‌شود و این ویژگی طلا در واقع یکی از دلایل محبوبیت طلا است. اگر زیورآلات شما بعد از مدتی تغییر رنگ داد طلای اصل نیست. اگر شما جز کسانی هستند که به‌خاطر این ویژگی طلا از دوستداران آن شده‌اید می‌توانید خرید بدلیجات با رنگ ثابت را امتحان کنید. خرید بدلیجات باکیفیت به شما این امکان را می‌دهد که با صرف هزینه کمتر علایق خود را داشته باشید.

تشخیص طلا با آهنربا


آهنربا از روش‌هایی است که چه هنگام خرید بدلیجات باکیفیت و چه هنگام خرید طلا می‌توانید از آن کمک بگیرید. این روش از روش‌های آسان برای تشخیص طلا است که ابزار آن فقط یک آهنربای کوچک است. کافی است آهنربا را به طلا نزدیک کنید. اگر طلای شما به آهنربا جذب نشد اصل است و اگر جذب شد به این معنی است که طلای شما تقلبی است یا اینکه ناخالصی آن زیاد است. این روش به‌خصوص برای تشخیص بدلیجاتی که روکش طلا دارند مناسب است و می‌تواند به شما کمک کند حتی با وجود روکش طلا از جنس زیورآلات مطمئن شوید.

تشخیص طلا با مس


برای تشخیص اصل بودن زیورآلات طلا می‌توانید از یک قطعه مسی استفاده کنید. قطعه مسی شما می‌تواند یک سکه مسی باشد یا یکی از زیورآلات مسی شما. برای انجام این آزمایش قطعه مسی را بردارید و روی زیورآلات طلا بکشید. اگر بعد از انجام این عمل ردی روی زیورآلات طلای شما باقی ماند طلای شما اصل نیست. درصورتی‌که طلای شما اصل باشد با انجام این آزمایش ردی روی آن نخواهد ماند.

تشخیص طلا با وایتکس


از روش‌هایی که می‌تواند هنگام خرید زیورآلات طلا و خرید بدلیجات با رنگ ثابت به شما کمک کند استفاده از اسیدهای قوی است. استفاده از وایتکس به‌عنوان یک اسید قوی می‌تواند به شما کمک کند. برای انجام این آزمایش کمی وایتکس را روی زیورآلات خود بریزید. زیورآلات شما با وایتکس واکنش خواهند داد. طلا در این واکنش قهوه‌ای یا قرمز رنگ می‌شود و بدلیجات در این واکنش سیاه می‌شوند. انجام این واکنش می‌تواند به زیورآلات شما آسیب بزند و روش توصیه شده‌ای نیست اما اگر قصد انجام آن را دارید بهتر است از مقدار کمی وایتکس و در قیمت‌های خارج از دید امتحان کنید.

تشخیص طلا با وزن کردن


یک روش برای تشخیص طلا استفاده از قوانین فیزیک و ریاضی است. با وزن کردن طلا و بازی با این قوانین می‌توانید به اصل بودن یا تقلبی بودن طلای خودتان پی ببرید. برای این کار ابتدا باید طلای خود را وزن کنید. سپس طلای خود ا درون آب بیندازید و دوباره آن را وزن کنید (اگر هنگامی که طلا را در آب انداختید طلا ته ظرف نرفت و روی آب ماند طلای شما تقلبی است و نیازی به ادامه آزمایش برای فهمیدن آن نیست.) بعد از انجام این دو مرحله باید عدد مرحله اول را به عدد مرحله دوم تقسیم کنید. اگر حاصل تقسیم ۱۹.۳۲ بود طلای شما اصل است.

طلا از فلزهای محبوب بین دوستداران زیورآلات است. علاوه بر زیبایی این فلز در بین اعضای دیگر خانواده فلزات قیمت بالاتری نیز دارد. اگر به زیورآلات علاقه دارید اما دوست ندارید هزینه زیادی برای آن‌ها بپردازید خرید بدلیجات با رنگ ثابت یک گزینه خوب برای شماست. با خرید بدلیجات باکیفیت می‌توانید با صرف هزینه کمتر خرید دلخواه خود را داشته باشید. همچنین اگر به دلیل حساسیت به بدلیجات به دنبال خرید طلا هستید می‌توانید به روش‌های جلوگیری از حساسیت به بدلیجات و خرید بدلیجات باکیفیت بپردازید.